Świat Gigusiów
Poznaj Gigusiów Brunatnych - rodzinę przesympatycznych, animowanych bohaterów, zamieszkujących naszą ekspozycję. Gigusie to postacie, które oprowadzą Cię po naszej Ekspozycji i opowiedzą niezapomnianą historię o tym, jak bogactwo naturalne przetważane przez człowieka zmienia jego codzienne życie.
Naszą rodzinę tworzę niezwykle barwne postacie:
Woltuś - wdzięczny, rezolutny i odrobinę niesforny przedszkolak. Postać ciekawa świata, wesoła i niesamowicie żwawa. Dzięki swojej dziecięcej aparycji i przesympatycznemu głosowi zaskarbi serca każdego z widzów.
Dżulka - dorastająca, tajemnicza i zbuntowana. Pomimo młodego wieku doskonale radzi sobie z trudną tematyką wystawy.
Prof. Om - postać mądra i stateczna. Niezwykle spokojna, dobroduszna i miła. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze zwiedzającymi.
Robot o Węglowym Sercu - pozornie twarda i nieprzystępna postać. W rzeczywistości jest dobroduszny, niezwykle mądry i pomocny, dzięki czemu budzi sympatię odwiedzających sale, którym gospodaruje.
Gaja - potężna wszechmocna, ale zarazem wrażliwa i opiekuńcza postać, będąca uosobieniem "matki natury". Ta niezwykle mądra kobieta, z cierpliwością i spokojem odpowie na wiele nurtujących pytań i przeprowadzi każdego z odwiedzających przez kolejne sale ekspozycji.
Gigusie to postacie nagrodzone!
Projekt graficzny rodziny Gigusiów Brunatnych i ich świata otrzymał w 2013r. nagrodę Klubu Twórców Reklamy KTR w kategorii DESING!
W jury konkursowym zasiadają autorytety w świecie projektowania graficznego, kreacji reklamowej, ilustracji i typografii, a celem konkursu jest podnoszenie standardów w świecie grafiki i reklamy, dlatego też nagroda ma szczególne znaczenie dla ekspozycji.
Projekt plastyczny Gigusiów zyskał uznanie otrzymując „Brąz” w podkategorii „Projekty graficzne 3D”. Projekt utrzymany jest w konwencji świata bajkowego, po którym oprowadzają zwiedzających animowani bohaterowie ekspozycji. Koncepcja graficzna została oparta na elementach identyfikacji PGE Giganty Mocy: logotypie, kolorystyce i typografii stworzonej przez poznańskie Studio W3A, które nawiązują do modelu cząsteczki węgla. Koncepcja jest kolorowa, dynamiczna i wyrazista a wszystkie graficzne elementy składowe świata przedstawionego w ekspozycji połączone zostały w spójną opowieść o powstawaniu węgla, a następnie jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej.
Zaszczytne trzecie miejsce w konkursie o charakterze ogólnopolskim stanowi dla ekspozycji PGE Giganty Mocy ogromne wyróżnienie. Potwierdza wartość artystyczną bełchatowskich grafik oraz profesjonalizm projektantów z krakowskiego studia postprodukcyjnego NoLabel, którego pracownicy wykonali projekty.