Przestrzeń oddana nauce
wydarzeniaSzanowni Nauczyciele,
Jeżeli szukacie ciekawych miejsc, w których chcielibyście przeprowadzić zajęcia dla swoich uczniów, Ekspozycja PGE Giganty Mocy przygotowała ofertę właśnie dla Was.
Zapraszamy do nieodpłatnego skorzystania z przestrzeni i eksponatów naszej ekspozycji. W swoich zasobach mamy pomoce i eksponaty z takich dziedzin naukowych, jak: geologia, paleontologia, geografia, ewolucjonizm, czy fizyka.
Biorąc pod uwagę zapisy podstawy programowej, która zakłada organizację zajęć edukacyjnych w terenie, wizyta w PGE Gigantach Mocy pomoże uatrakcyjnić prowadzone przez Państwa lekcje lub zajęcia kół naukowych.
Do dyspozycji oddajemy Państwu następujące sale:
- Sala Wiosna – przenosi zwiedzających do okresu jury, czyli czasu, w którym większość terytorium Polski zajęta była przez morze (transgresja morska). Wśród wyposażenia sali znajdują się następujące eksponaty i pomoce dydaktyczne: okazy paleontologiczne (amonity, małże, gąbki itd.), plansze prezentujące: spiralę dziejów, dryf kontynentów, transgresję i regresję morza oraz opisy organizmów żyjących w morzu jurajskim, które okażą się przydatne podczas prowadzenia zajęć z takich przedmiotów, jak biologia (zoologia, ewolucja), geografia (geologia, paleontologia, klimatologia);
- Sala Lato – prezentuje miocen, czyli okres, w czasie, którego w rejonie Bełchatowa rozwijały się bagna i torfowiska a klimat panujący na obszarze Polski był bardziej wilgotny. Sala wyposażona jest w następujące pomoce dydaktyczne i eksponaty: okazy paleontologiczne , prezentacja multimedialna wybranych gatunków roślin, plansza z tematyki ewolucji roślin, gablota palinologiczna, interaktywna gra rozwijająca pamięć- Botaniczne Memo, gra edukacyjna Odgadywanie gatunków roślin, które pomogą przeprowadzić zajęcia z takich przedmiotów, jak geografia (paleontologia), biologia (ewolucjonizm, botanika);
- Sala Jesień – podejmuje tematykę aktywności tektonicznej w obrębie Polski centralnej w okresie paleogenu oraz powstawania złóż węgla brunatnego w rejonie Bełchatowa. Sala zaopatrzona została następujące pomoce dydaktyczne i eksponaty: okazy skał osadowych, przekrój geologiczny przez złoże węgla brunatnego „Bełchatów”, plansza prezentująca proces powstawania węgla brunatnego, które ułatwią prowadzenie zajęć z geografii (geologia);
- Sala Zima – poświęcona została epoce plejstocenu i zlodowaceniom, które w tym czasie miały miejsce. Na wyposażenie sali składają się następujące eksponaty i pomoce dydaktyczne: okazy fragmentów skał skandynawskich, żwirów, pisaków i bursztynów, fragmenty kości oraz model szkieletu mamuta włochatego, plansze prezentujące: etapy zlodowaceń na terenie Polski, fauna i flora plejstocenu, drzewo rodowe i ewolucja człowieka, które umożliwią przeprowadzenie zajęć z takich przedmiotów, jak geografia (geologia, geomorfologia, klimatologia), biologia (ewolucjonizm, antropogeneza, botanika, zoologia);
- Sala Budzenie – przenosi zwiedzającego do wyrobiska kopalni węgla brunatnego Bełchatów i przybliża pracę górników w odkrywce. Wśród wyposażenia sali znajdują się następujące eksponaty i pomoce dydaktyczne: profil litologiczny pola Bełchatów, filmy prezentujące pracę w kopalni, modele maszyn górniczych (koparki węglowej oraz zwałowarki), gablota przedstawiająca dystynkcje górnicze, które umożliwią przeprowadzenie zajęć z takich przedmiotów, jak geografia (geologia, ochrona środowiska);
- Sala Poranek – przybliża historię rozwoju Bełchatowa. W sali zaprezentowane zostały archiwalne zdjęcia z Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego oraz kroniki filmowe obrazujące Bełchatów w przeszłości, a także portrety osób zasłużonych dla rozwoju miasta i regionu. Wyposażenie sali stwarza idealne możliwości do prowadzenia zajęć z historii regionu.
- Sale Południe i Popołudnie - poświęcone zostały elektrowni Bełchatów a co za tym idzie produkcji prądu elektrycznego. Na wyposażenie sali składają się: oryginalny pulpit sterowniczy z nastawni, filmy i interaktywne gry edukacyjne o produkcji prądu elektrycznego, szafki poświęcone znanym fizykom i ich dokonaniom, stanowiska doświadczalne (drabina Jacoba, prądnice, generator van de Graafa itd.), schemat budowy kotła, młyna i turbiny- urządzeń niezbędnych w procesie technologicznym produkcji prądu w bełchatowskiej elektrowni. Niniejsze eksponaty i pomoce dydaktyczne ułatwią i uatrakcyjnią zajęcia z fizyki (elektryczność, magnetyzm).
- Sala Wieczór i Noc - poświęcone zostały ochronie środowiska oraz rekultywacji terenów pokopalnianych. W sali zamieszczone zostały: plan sytuacyjny kopalni wraz z opisem kierunków rekultywacji oraz plan zagospodarowania przestrzennego Góry Kamieńsk. W sali znajduje się również gra edukacyjna a także interaktywna podłoga obrazująca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zagospodarowania oraz rozwoju przestrzennego okolic Bełchatowa. Sale te stanowią idealne miejsce do realizacji zajęć w ramach przedmiotów; geografia (ochrona środowiska), biologia (ochrona środowiska, botanika).
Treści poruszane w Ekspozycji umożliwiają również prowadzenie zajęć w ramach edukacji regionalnej, na którą nowa podstawa programowa wywiera szczególny nacisk. Posiadamy w swoich zbiorach plansze o wymienionej tematyce, okazy, eksponaty, stanowiska doświadczalne, które pozostawiamy do Państwa dyspozycji.
W ramach oferty udostępniamy Państwu sale w zarezerwowanych wcześniej terminach, na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Jednorazowy pobyt Nauczyciela z uczniami w naszych salach powinien zamknąć się w czasie 1,5 godziny. W trakcie trwania zajęć, nauczyciel sam organizuje pracę grupy i odpowiada za jej zachowanie i bezpieczeństwo.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo pod numerem telefonu: 44/6351922, bądź pod adresem e-mail: rezerwacje@gigantymocy.pl.