XVI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi - I Sesja Wyjazdowa w MCK PGE Gigantach Mocy
wydarzeniaJak często bełchatowska młodzież może uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez profesorów szkół wyższych? Chcąc poprawić tą częstotliwość Ekspozycja PGE Giganty Mocy w Bełchatowie zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych na ciekawe wykłady z zakresu geografii, pn. „Wiedza bez granic”, które odbędą się 15 marca, w sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy.
Wykłady organizowane będą w ramach Pierwszej Sesji Wyjazdowej Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, który w bieżącym roku już po raz XVI organizowany będzie przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe i łódzkie uczelnie wyższe. Jego czynnym współorganizatorem jest m.in. Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, którego pracowników będzie można w tym dniu zobaczyć i posłuchać w trakcie ich pasjonujących wykładów. Spotkanie składać się będzie z dwóch trzygodzinnych bloków wykładów.
Blok pierwszy:
9:00-10:45 – Wykład „Góry w nowym świetle – tektonika płyt a procesy endogeniczne” - wykładowca: dr hab. Piotr Czubla
11:00-12:00 – Wykład „Botswana – perła Afryki – wpływ warunków przyrodniczych na życie ludzi i gospodarkę kraju” - wykładowca: dr hab. Agnieszka Rochmińska prof. UŁ
Blok drugi:
12:15-13:15 – Wykład „Groźna pogoda. Fale upałów i trąby powietrzne – czy będzie ich więcej?” - wykładowcy: dr hab. Agnieszka Podstawczyńska prof. UŁ, mgr Luiza Wieczorek
13:30-15:00 – Wykład „Japonia – tradycja i nowoczesność” - wykładowca: dr hab. Marek Barwiński
Wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do dnia 4 marca do PGE Gigantów Mocy, pod numerem telefonu: 44 6351924, lub na adres mailowy: a.amrozkiewicz@gigantymocy
Ilość miejsc jest ograniczona. O zakwalifikowaniu się do udziału w sesji decyduje kolejność zgłoszeń.
OPIS WYKŁADÓW:
WYKŁAD: Góry w nowym świetle – tektonika płyt a procesy endogeniczne - godz. 9:00 – 10:45
prowadzący: dr hab. Piotr Czubla
Zarys treści:
Wraz z upowszechnieniem się teorii tektoniki płyt nasze spojrzenie na procesy górotwórcze i na cały zespół zjawisk endogenicznych uległo diametralnej zmianie. Okazało się, że wszystkie te procesy są ściśle ze sobą powiązane. Stare, "karkołomne" próby wyjaśnienia genezy pasm górskich, trzęsień ziemi, plutonizmu, wulkanizmu wymagały coraz większej liczby nieweryfikowalnych założeń. Tektonika płyt pozwala uniknąć tych spekulacji i w przejrzysty sposób pozwala przedstawić system ziemski jako spójną całość.
Fotografia: Tatry, Piotr Czubla
WYKŁAD: Botswana „perła Afryki” – wpływ warunków przyrodniczych na życie ludzi i gospodarkę kraju - godz. 11:00 – 12:00
prowadzący: dr hab. Agnieszka Rochmińska prof. UŁ
Zarys treści:
Wykład ma na celu przedstawienie Botswany – kraju afrykańskiego, który po uzyskaniu niepodległości, dzięki mądremu zarządzaniu i odkryciu złóż diamentów stał się państwem sukcesu gospodarczego – „perłą Afryki”. Jest to, kraj który mimo sukcesu ekonomicznego boryka się z wieloma problemami społecznymi, np. AIDS, dyskryminacją mniejszości etnicznych. Botswana to również państwo, które stawia na turystykę, ale głównie dla osób zamożnych. Ochrona przyrody (delta Okawango, Pustynia Kalahari) plus interesy ekonomiczne wpływają na życie lokalnych społeczności. Rodzi się więc pytanie, na ile uwarunkowania społeczno-ekonomiczne i polityczne determinują poziom życia ludności.
Fotografia:
Chobe – żyrafy, fot. Agnieszka Rochmińska
WYKŁAD: Groźna pogoda. Fale upałów i trąby powietrzne – czy będzie ich więcej? godz. 12:15 – 13:15
prowadzący: dr hab. Agnieszka Podstawczyńska prof. UŁ, mgr Luiza Wieczorek
Zarys treści:
Zapraszamy na wykład dotyczący genezy oraz skutków środowiskowych dwóch ekstremalnych zjawisk pogodowych – fal upałów i trąb powietrznych. Występowanie tych dwóch groźnych fenomenów przyrody zostanie omówione ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy i Polski. „Niewidzialne żywioły zabijające głównie niewidocznych ludzi” tak określił fale gorąca – największych „pogodowych zabójców”, najgroźniejszych dla ludzi starszych, ubogich i samotnych - socjolog Eric Klinenberg. To niebezpieczne dla człowieka zjawisko oraz spektakularne tornada (trąby powietrzne) zostaną przedstawione na tle oznak współczesnych zmian klimatu, których niezaprzeczalnym dowodem jest wzrost globalnej temperatury powietrza na Ziemi.
Grafika, Agnieszka Podstawczyńska
Wykład: Japonia – tradycja i nowoczesność - godz. 13:30 – 15:00
prowadzący: dr hab. Marek Barwiński prof. UŁ
Zarys treści:
Japonia najczęściej kojarzy się z techniką, nowoczesnością, motoryzacją, świetnie rozwiniętą gospodarką, pracowitym i doskonale zorganizowanym społeczeństwem oraz tragicznymi informacjami o trzęsieniach ziemi i ofiarach tsunami. Wszystkie te skojarzenia mają pokrycie w rzeczywistości, ale współczesna Japonia to także żywe tradycje cesarzy, shogunów i samurajów, świątynie buddyjskie i chramy shintoistyczne, kapliczki poświęcone „świętym drzewom” czy bogini ryżu, urokliwe ogrody z ich wielowymiarową symboliką. Największym fenomenem tego kraju jest harmonijna koegzystencja tradycji i nowoczesności – ultranowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej i przyświątynnych ogrodów z bramami torii, elektronicznych gadżetów i animistycznych wierzeń shinto, maklerów giełdowych i gejszy, a to wszystko w cieniu świętej góry Fuji, wieżowców Shinjuku, drewnianych świątyń Kioto i kwitnących wiśni.
Fotografia:
Bramy tori w szintoistycznej świątyni Fushimi Inari w Kioto, fot. Marek Barwiński
Tematyka wykładów