Poznaj aplikację Giganty Mocy VR 3D!
Od samego początku istnienia Ekspozycji PGE Giganty Mocy jej głównym celem jest przybliżanie działalności dwóch bełchatowskich „gigantów” energetycznych, tj. Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku sponsora ekspozycji – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
W trakcie ponad 4 lat jej działania wielokrotnie podejmowaliśmy wspólne działania zarówno z bełchatowską kopalnią, jak i elektrownią, mające na celu zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa, będącego udziałem obu przedsiębiorstw. Do takich działań można zaliczyć gromadzenie i udostępnianie zwiedzającym wycofywanych z procesów produkcyjnych urządzeń (np. urządzenia nastawni blokowej Elektrowni Bełchatów, centrali sterujących ZAZ), czy też prezentację procesów rekultywacyjnych prowadzonych przez Państwa przedsiębiorstwo, w postaci interaktywnej makiety lub prezentację bogatych zbiorów geologicznych i ciekawych znalezisk paleontologicznych, pochodzących z bełchatowskiej odkrywki.
Również już na początku działalności ekspozycji pojawił się pomysł zaprezentowania wyrobiska bełchatowskiej kopalni w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki której osoby zwiedzające ekspozycję PGE Giganty Mocy mogłyby zobaczyć na własne oczy, jak prezentuje się to niezwykłe miejsce. Działając konsekwentnie na rzecz realizacji tego pomysłu podjęliśmy działania w celu uzyskania dofinansowania na jego przeprowadzenie, które zakończyliśmy powodzeniem, uzyskując dotację ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.
Aplikacja pod nazwą: Giganty Mocy VR 3D jest dostępna w Google Play. Podzielona jest na dwie części: Wielkie koparki (kliknij TUTAJ) i Wielkie turbiny (kliknij TUTAJ).
Część pierwsza przenosi widza do wyrobiska odkrywki Szczerców, w którym można zobaczyć pracę dwóch koparek nadkładowych: SchRs 4000 (K-44) oraz SchRs 4600 (K-41). Aplikacja pozwala na odbycie spaceru po koparkach, przyjrzenia się z bliska kołom czerpakowym, czy zajrzenie do kabiny operatora. Wyposażona jest też w archiwalne filmy i zdjęcia z początków działalności kopalni.
Cześć druga aplikacji dedykowana jest bełchatowskiej elektrowni. Pokazuje ogromną halę maszynowni z 12 turbozespołami, przenosi widzów do nastawni blokowych bloków 1 i 4. Dzięki niej możemy podziwiać również halę maszynowni bloku 14 – najnowszego bloku elektrowni oraz widok z tarasu ulokowanego na jego szczycie.
Celem aplikacji jest zachowanie dziedzictwa kultury przemysłowej naszego regionu oraz prezentacja rozwoju myśli technologicznej, dlatego w jej zawartości znajdziemy zarówno archiwalia, urządzenia z początków powstawania elektrowni, jak i najnowocześniejszy turbozespół elektrowni.
W celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców prezentacja będzie opublikowana w formie bezpłatnej aplikacji na platformie Google Play. Prezentacja będzie również opublikowana na You Tube VR Video.
Aplikację POBRAĆ też można skanując smartfonem poniższe kody QR:
Część 1 - Największe Koparki
Część 2 - Największe Turbiny
Darmowy program do skanowania kodów QR pobrać można klikając TUTAJ.
Aplikacja powstała przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Zwiększenie dostępu do kultury poprzez zakup wyposażenia dla Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie", na realizację którego otrzymaliśmy dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.