PGE Giganty Mocy - Pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii. Doskonały pomysł na wycieczkę szkolną. Muzeum w Łódzkiem atrakcyjne dla rodzin z dzieckiem, dziećmi, rodziną.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Punkty widokowe

PUNKTY WIDOKOWE KLESZCZÓW, ŻŁOBNICA

Zwiedzając ekspozycję PGE Giganty Mocy warto również przyjrzeć się z bliska bełchatowskim kolosom – kopalni i elektrowni.  Niezapomniany widok na odkrywkę kopalni węgla brunatnego oraz elektrownię rozpościera się z punktów widokowych w Kleszczowie oraz Żłobnicy. Gigantyczna odkrywka to ogromna „dziura” z pozornie małymi – wielkości dziecięcych zabawek – a w rzeczywistości ogromnymi maszynami służącymi do wydobycia, zwałowania i transportu nakładu węgla.

PUNKT WIDOKOWY W KLESZCZOWIE

Oddalony o 35 min drogi od PGE Gigantów Mocy taras widokowy w Kleszczowie, położony na końcu ul. Szkolnej, pozwala turystom podziwiać ogrom bełchatowskiej odkrywki.

W oddali widać koparki węglowe i nakładowe, zwałowarki oraz serpentyny przenośników taśmowych, transportujących węgiel do pobliskiej elektrowni. Kopalnia funkcjonuje od 17 stycznia 1975 r. Wydobycie pierwszych ton węgla brunatnego nastąpiło 19 listopada 1980 r., a docelową zdolność wydobywczą - 38,5 mln ton rocznie - bełchatowska Kopalnia osiągnęła w 1988 roku. Odkryte w 1960 roku pokłady węgla brunatnego ciągną się na długości 25 km w linii Kamieńsk-Kleszczów-Szczerców. Zgodnie z planem ich zagospodarowania, zostaną wykorzystane do 2032 roku. Głębokość kopalnianego wyrobiska to ponad 300 metrów.

TARAS WIDOKOWY W ŻŁOBNICY

Drogę na taras widokowy odnajdziemy wpisując w GPS lokalizację: 51.229083, 19.245860 lub kierując się do wsi Żłobnica, położonej ok. 5 min drogi na wschód od Kleszczowa. Z tarasu podziwiać można rozpościerający się widok na bełchatowską odkrywkę węgla brunatnego oraz kominy i obiekty elektrowni Bełchatów, która jest największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi około 19% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Roczna produkcja energii wynosząca ok. 30 TWh, stanowi około 20% produkcji krajowej.

Sponsor tytularny

PGE

Organizator

Sponsor 2ROTTripadvisorPOT