Prezentacje finalistek FameLab
Naukowe prezentacje finalistek międzynarodowego konkursu FameLab
Godzina 21:30- 23:30
Wstęp wolny
Zapisy- brak
FameLab to konkurs, który zachęca naukowców – naturalnych rzeczników nauki – do zabrania
głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym
pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją
mają szansę wygrać nagrodę główną.
Famelab to światowy format – od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festiwal w 2004 roku, stał się jednym z najważniejszych konkursów z zakresu komunikacji naukowej, w tej chwili organizowany jest w 31 krajach. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu Famelaberów stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.
Zapraszamy na salę teatralno- widowiskową, gdzie odbędą się dwie prezentacje z udziałem finalistek międzynarodowego konkursu FameLab.
1. Tytuł prezentacji: Czy grozi nam KOTastrofa, czyli jaki wpływ mają koty na środowisko.
Prowadząca- Dr Joanna Bagniewska
Jest zoologiem specjalizującym się w ekologii behawioralnej – czyli zachowaniem zwierząt w ich naturalnym środowisku. Ukończyła doktorat i studia magisterskie na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowała naukowo w pięciu krajach, odwiedziła ponad 40. W RPA badała lisy i szakale, w Australii wombaty, w UK norki, a w USA kretoszczury. Obecnie wykłada na Wydziale Nauk Biologicznych University of Reading; naukowo zajmuje się tematyką gatunków inwazyjnych.
Laureatka trzeciej edycji FameLab Poland, oraz zdobywczyni nagrody laureatów na finałach międzynarodowych. Bierze udział w wielu przedsięwzięciach popularyzujących naukę: TEDxWarsaw, Science Slam, Bright Club Oxford, Museums Show Off. Organizatorka konferencji popularnonaukowej “Science. Polish Perspectives” w Oksfordzie. W ramach programu Rzecznicy Nauki współpracuje z działem naukowym Gazety Wyborczej, oraz Magazynem Focus. Ambasadorka programu mentoringowego The Kings Foundation.
2. Tytuł prezentacji: W krainie osobliwości, czyli tajemnice ludzkiego ciała
Czy wiesz jak wyjątkowy jesteś? Tajemnice ludzkiego ciała to krótka historia naszego zaskakującego organizmu. Dowiesz się najbardziej intrygujących i osobliwych faktów o swoim ciele. Dlaczego tylko mężczyźni mają brody? Po co nam zęby mądrości i czym są "motylki" w brzuchu? Na to i wiele innych pytań odpowiemy sobie wspólnie.
Prowadząca- Dr n. med. Malwina Monika Roszkowska-Chojecka
Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej
im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie. Zawodowo szuka nowych metod terapii nadciśnienia tętniczego. Zajmuje się także chirurgią małych zwierząt. Prywatnie spełniona żona i mama rocznej Jagody. Z zamiłowania maluje kobiece akty.