Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników.
Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

wydarzenia

Na wszystkich zwiedzających Ekspozycję PGE Giganty Mocy, czeka już niebawem nie lada gratka. W sali wystaw czasowych zaprezentowana zostanie wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezentująca przyrządy astronomiczne, których wynalezienie wywołało rewolucję naukową w XVII wieku.

Kilkaset lat ewolucji lunety i teleskopu to zapisana w gwiazdach i na kartach dziejów ludzkości historia przełomowych odkryć i obserwacji sfer niebieskich. Zgromadzone na wystawie eksponaty opowiadają ją poczynając od wynalezienia pierwszego narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie, kończąc na precyzyjnych przyrządach pomiarowych, dostępnych w czasach współczesnych.

W astronomicznej opowieści ważne miejsce zajmują akcesoria, które umożliwiły rozwój teleskopu: mikrometry, fotometry czy spektroskopy, a także historyczne lunety i teleskopy oraz obrazy, grafiki i druki, które ilustrują zmiany wyglądu oraz metody prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przygotowana została na okoliczność Międzynarodowego Roku Astronomicznego w Polsce, który obchodzono w roku 2009.

Zapraszamy do kosmicznej przygody i na spotkanie z najwybitniejszymi odkrywcami wszechczasów!

Wystawę zobaczyć będzie można od 17.11.2016r.

Cena zwiedzania wystawy wliczona jest w cenę biletu wstępu do Ekspozycji PGE Giganty Mocy. 

Ulotka promująca wystawę

Sponsor tytularny

PGE

Organizator

Sponsor 2ROTTripadvisorPOT